Aile Sorunları ve Çözümleri - Medyum Mehmet Hoca

Aile Sorunları ve Çözümleri

Aile Sorunları

Hayatta Sürekli Mücadele Etmeliyiz.
Hayat bazen iyiye gidebiliyorken bazen kötüye gidebiliyor. Hayat diye geçen zamanımızda inişler çıkışlar bazen fazla olabiliyor. Küçükken para lazım değilken yaş ilerledikçe daha fazla lazım oluyor ve buda insanı büyük bir strese sokabiliyor.

Evlenmek, anne veya baba olmak, sevdiğiniz yakın birini kaybetmek gibi bizi büyük sarsan ve her şeye rağmen mücadele etmemizi gerektiren olaylarla dolu. Aile büyüklerine baktığımız taktirde kimisi maddi sıkıntılar kimisi de sağlık sorunlarıyla uğraşmıştır. Evlendikten sonra genel olarak aile sorunlarını maddi sıkıntılar oluşturmaktadır.

Aile Sorunları

Aile Sorunları ve Çözümleri

Evlilik İki Kişinin Birleşmesi Değildir.
Bir çok insan evliliğin iki ailenin birleşmesi değil de iki kişinin birleşmesi sanmaktadır.

Evlenmeyi kesinleştirmek, plan yapmak, iki tarafında ailesiyle mücadele etmeyi bazı çiftler atlatamamaktadırlar. Bazı evlenecek kişilerde de aile sorunu çıkabilir.

Evlenmelerine izin vermemek veya sevmediği biriyle evlendirmeyi planlamak gibi bir çok neden olabiliyor.

Çocukların Davranış Bozukluklarında Yardım Alınmalımıdır?
Çocuklarınla mücadele edemeyen ebeveynler çocukları terapiye götürmektedirler. Daha küçükken sorunlar olduğundan dolayı çocukların ruh sağlığı büyük bir derecede sarsılabilir. Bundan dolayı bir çok ruh sağlığı uzmanları çocukların yanında her hangi bir fiziksel ve sözel edilmemesini öneriyor.

Ancak bir çok ebeveyn buna dikkat etmeden çocukları düşünmeden çocukların yanında kavga edebiliyor buda çocukların ruh sağlığı ve mutluluğunu kaçırabiliyor. Aile içi kavgada çocuklar aileden davranışlarını aldıkları için çocuklar saldırıya eğilimli ve depresyon, içe kapanma gibi problemler yaşayan bir çocuk olacaktır. Bir diğer konu etrafımıza baktığımız da bir çok çocukta Hiperaktiflik görürüz tabi bu tek başına olmaz genel olarak dikkat dağınıklığıyla beraber görülür.

Hiperaktiflik zamanlarında çocuklarda bir çok sorun görülebilir bunları şöyle sıralayabiliriz;
• Saldırganlık
• Yalan Söyleme
• Tik ve takıntılar
• Korku ve kaygılar
• Kekemelik
• Cinsel ve psikosomatik
• Kardeş Kavgaları ve altına kaçırma

Gibi sorunlar karşımıza çıkabilmektedirler. Bundan dolayı bir çok aile daha fazla ilerlememesi adına bir uzman ruh sağlığı doktorlarından yardım alma gereksinimi duymaktadırlar. Bir çok aile bu tarz sıkıntılarını ruh sağlığı doktoruna götürerek aşabileceklerini bilmiyorlar ve ruh sağlığı doktorunun çocuklarını iyileştiremeyeceğini de bilen var.

Tabii ki ön yargılı olan ebeveynlerde mevcut çocuklarını oraya götürürlerse çevre tarafından kötü görüleceğini ve çocuğuna deli gibi kötü hitaplar edileceğini düşünür ve kendilerinin küçük düşeceğini düşündüklerinden dolayı çocukları tedaviye ya götürmezler ya da geciktirirler. Tabii ki tedavi geciktirilince tedaviye başlansa bile en başta 1 hafta da tedavi olacaksa ilerledikçe yıllar alabiliyor. Bundan dolayı çocukları erken doktora götürüp tedavi ettirmekte fayda var.
Bazen de çocuklar günah keçisiymiş gibi aile içinde yaşanan sorunları sanki o yapmış gibi suçlanabiliyor. Bu da çocuğun ruh sağlığını bozabiliyor.